Przemysł

Proces transformacji w kierunku Przemysłu 4.0

Przemysł 4.0 to koncepcja trwale zmieniająca dotychczasowy model funkcjonowania przedsiębiorstw w branży przemysłowej i usługowej. Jedną z tych zmian jest potrzeba związana z przetwarzaniem ogromnej ilości danych zastanych, spływających i przetwarzanych w czasie rzeczywistym, wpływająca na procesy sterowania, które obecnie wykorzystywane są głównie do nadzoru stanu procesów technologicznych, a w przyszłości pozwolą na estymację ich zachowania, zmiany parametrów jakościowych produktów, a także umożliwią sterowanie procesem produkcyjnym w skali światowej.

Silna konkurencja i rosnące oczekiwania klientów sprawiają, że nie tylko wciąż trzeba zwiększać efektywność produkcji, ale należy także znaleźć sposób na jej personalizację, czyli wytwarzanie krótkich serii wyrobów zaprojektowanych pod kątem potrzeb konkretnego klienta. Ich cena nie powinna być przy tym większa od ceny towarów produkowanych masowo. To właśnie taka elastyczność ma być efektem czwartej rewolucji przemysłowej.

Środkiem do osiągnięcia tego celu będzie cyfryzacja oraz informatyzacja produkcji. Dzięki nim powstaną systemy cyberfizyczne, z których rozwiną się inteligentne fabryki (smart factory), w których maszyny będą się komunikować i podejmować decyzje autonomicznie, a udział ludzi w procesie produkcyjnym zostanie ograniczony do niezbędnego minimum.

 


(fot. Adobe Stock)

Obszary doradztwa – Mapa drogowa transformacji

Rozwiązania z zakresu Przemysłu 4.0 wymagają pewnego przygotowania technologicznego oraz opłacalności ekonomicznej ich wdrożenia. Zgodnie z nomenklaturą PARP transformacja w kierunku Przemysłu 4.0 to proces polegający na projektowaniu, testowaniu i wdrażaniu nowych, cyfrowych, zintegrowanych systemów w zakresie procesów, produktów lub modeli biznesowych, wykorzystujących rozwiązania z dziedziny automatyki i robotyki, sztucznej inteligencji, technologii teleinformatycznych oraz komunikacji pomiędzy maszynami oraz człowiekiem a maszynami, z uwzględnieniem odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa tych rozwiązań, do projektowania, zarządzania, monitorowania lub optymalizowania procesów produkcyjnych w przedsiębiorstwie lub związanych z nimi procesów logistycznych

Świadczymy usługi doradztwa związane z szeroko pojętą cyfryzacją procesów biznesowych (produkcyjnych i logistycznych). Współpracujemy z szerokim gronem ekspertów branży ICT specjalizujących się w następujących zagadnieniach:

  • Big Data oraz działania związane z analizą danych;
  • Przemysłowy Internet rzeczy;
  • Integracja technologii informatycznych i operacyjnych (IT/OT) i tworzenie systemów cyber-fizycznych (CPS);
  • Chmura obliczeniowa;
  • Wirtualna i rozszerzona rzeczywistość;
  • Sztuczna inteligencja;
  • Druk addytywny (druk 3D).

 

Oferujemy kompleksowe opracowanie mapy drogowej transformacji do Przemysłu 4.0, w tym diagnostykę obecnego modelu biznesowego pod kątem dojrzałości cyfrowej, identyfikację obszarów potencjału do przeprowadzenia transformacji cyfrowej, zaprojektowanie rozwiązań opartych o cyfryzację wybranych procesów produkcyjnych i logistycznych.